Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 936 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Gdzie właściwie znajduje się grób Chrystusa?

poniedziałek, 09 kwietnia 2012 12:58
Skocz do komentarzy

 

 Jerozolimski Jest to jedno z dwóch przypuszczalnych miejsc pochówku Chrystusa.”

Jedno z dwóch?!” nie mogę ukryć zdziwienia.

Stoję u wrót miejsca oznaczonego na mapie Jerozolimy mianem „The Garden Tomb”, czyli „Grób w Ogrodzie”. Moim rozmówcą jest mężczyzna o karnacji Hindusa, który w oczywisty sposób hindusem nie jest, bo teksty nadaje wysoce ewangelickie.

Tak. Tradycyjnie uważano, że grób Chrystusa jest w obecnej Bazylice Grobu Pańskiego, ale można co do tego mieć wątpliwości. Według Ewangelii Jezus został ukrzyżowany i pochowany za murami (tu mój rozmówca podaje numer rozdziału i wers, zgodnie z ewangelicką praktyką), tymczasem Bazylika Grobu znajduje się wewnątrz murów. Ten grób natomiast znajduje się na zewnątrz...”

Chodzi o te mury, które stoją dzisiaj? Przecież to mury Sulejmana!”

Trochę go ta uwaga zmieszała. Sulejman? Kto to taki? Najwyraźniej jego erudycja ograniczała się do wersetów Biblii, a ta nie wspomina Sulejmana Wspaniałego, tureckiego sułtana, który półtora tysiąca lat po napisaniu ostatnich biblijnych ksiąg zajął Jerozolimę i otoczył ją murami. Te właśnie mury zachowane są do dziś, czego mój elokwentny rozmówca najwyraźniej nie jest świadom. Z odsieczą przychodzi jednak inny mężczyzna o karnacji zupełnie typowego amerykańskiego ewangelika. On wiedział kto to Sulejman.

Tak, Sulejman postawił nowe mury w miejscu dawnych murów Hadriana.” Musiałem mieć nadal wyraźnie wątpiący wyraz twarzy, bo zaraz dodał: „Hadrian wprawdzie budował swoje mury sto lat po Chrystusie, ale nie wiemy co było wcześniej i możemy przypuszczać, że Hadrian również odnowił wcześniejsze fortyfikacje.”

 Wejście do aediculi dziś.To oczywiście nieprawda, jak najbardziej wiadomo co było wcześniej. Mało jest miejsc na świecie równie dokładnie przebadanych przez archeologów. Wystarczy zajrzeć do pierwszej lepszej książki o historii tego miasta. Gdzie jak gdzie, ale w samej Jerozolimie nie powinno być z tym problemu. Z badań zarówno archeologów jak i historyków wynika, że miejsce gdzie dziś stoi Bazylika Grobu w czasach Poncjusza Piłata było za murami miasta. Dopiero w 130 roku Hadrian zbudował w tym miejscu nowe miasto o nazwie Colonia Aelia Capitolina. W miejscu obecnej bazyliki zbudował pogańską świątynię. W czasach Konstantyna pogańską świątynię rozebrano i odnaleziono pod nią grób Chrystusa. Wokół tego grobu zbudowano kościół.

Wynika z tego więcej pytań niż odpowiedzi. Jak to „odnaleziono grób Chrystusa”? Przecież Konstantym panował dwa stulecia po Hadrianie. Dwa stulecia stała w tym miejscu pogańska świątynia, nawet jeśli odnaleziono pod nią wykuty w skale i zasypany potem grób, to skąd pewność że to właśnie ten grób? Pisze o tym Euzebiusz z Cezarei, który był tam wtedy obecny, ale nie wspomina on na jakiej podstawie uznano, że to ten grób. Może uważał że to oczywiste? W sumie nie jest to wykluczone, przez te dwieście lat chrześcijanie mieszkali w Jerozolimie cały czas i możliwe że pamięć o tym gdzie jest Golgota mogła przetrwać. Ale to jeszcze nie koniec pytań.

Współczesny pielgrzym wchodzi do Bazyliki Grobu i pod wielką kopułą rotundy widzi wolno stojącą kapliczkę. Jej mury wyraźnie się kruszą i zapewne dlatego spięta jest wielkimi stalowymi szynami. Styl architektury wskazuje, że została zbudowana w XIX wieku, a powiadają, że to jest właśnie grób Chrystusa. Coś tu się jakby nie zgadza. W każdym razie pojawiają się następne pytania.

To właściwie ciekawe – niby jest to najważniejsza świątynia chrześcijaństwa, ale trudno znaleźć informacje na temat jej formy architektonicznej. A miała ona zawiłą historię. No cóż, może i trudno znaleźć, ale ja poszperałem, informacje znalazłem i niżej się nimi dzielę.

 Średniowieczny rysunek aediculi.W czasach Konstantyna odnaleziono grób Chrystusa. Nie wiemy na jakiej podstawie ustalono że to właśnie ten grób, tym niemniej skoro to ustalono – skała wokół została skuta tak, że ów grób został jakby wolno stojącym budyneczkiem. Otoczony ten budyneczek został kolumnami, przykryty stożkowatym dachem, a przed wejściem dodano mały portyk. W ten sposób powstała mała kaplica, którą zwano Aedicula. Wokół tej kaplicy powstał budynek całkowicie ją w sobie mieszczący, tak zwana rotunda; było tram tyle miejsca, że aediculę można było swobodnie obchodzić wokół. Od wschodniej strony do rotundy przylegała także prostokątna bazylika. Forma tej starożytnej aediculi znana jest ze starożytnych malowideł przedstawiających trzy Marie u grobu. Przetrwała ona najprawdopodobniej aż do 1009 roku.

W 638 roku Jerozolimę zajęli Arabowie, ale miejsca chrześcijańskiego kultu pozostawili nietknięte. Istnieje nawet legenda, że kalif Omar zaproszony został by się pomodlić w Bazylice, ale odmówił mówiąc, że jeśli to zrobi, to kościół w przyszłości zamieniony będzie na meczet. Trochę to brzmi anachronicznie (w czasach Omara jeszcze nie było meczetów), ale świadczy o podejściu muzułmanów do świeżo podbitych ludów. Zasadą było, że wybór „islam lub obcięcie głowy” dawano tylko poganom, żydów i chrześcijan zostawiano w spokoju jeśli godzili się płacić podatki. Tak było przez następne paręset lat, aż do czasu, kiedy w Kairze objął władzę kalif al-Hakim z dynastii Fatymidów. Kalif ten miewał napady szaleństwa i w jednym z tych napadów postanowił zburzyć Bazylikę Grobu Bożego w Jerozolimie. Prace przeprowadzono dokumentnie, podobno bazylika Konstantyna została zrównana z ziemią. W 1012 roku al-Hakim zmienił zdanie i pozwolił chrześcijanom odbudować zarówno kościół jak i grób Chrystusa. Zawarto układ z cesarzem Bizancjum, który tę odbudowę sfinansował. Aedicula zbudowana została w nowej formie, tym razem z przedsionkiem oraz wspartą na wysokich kolumnach kopułką nad samą komorą grobu. Wokół odbudowano rotundę ze stożkowym dachem, natomiast nie odbudowano prostokątnej bazyliki. Przed rotundą był dziedziniec, w rogu którego stała skała Golgoty. Taki był stan kościoła do momentu, kiedy do Jerozolimy wkroczyli krzyżowcy.

 Gotycka architektura jerozolimskiej Bozyliki Grobu Bożego.Mieszkańcy Jerozolimy długo bronili się przed rycerzami Chrystusa, a kiedy ci wreszcie wdarli się do miasta, ludność została wycięta w pień. Podobno potoki krwi płynęły ulicami. Ale na architekturze nikt się nie mścił, bizantyńska rotunda i aedicula zostały zostawione w spokoju, krzyżowcy postanowili tylko dodać do tego porządny kościół. Zbudowali więc gotycką trójnawową bazylikę z transeptem, obejściem i kaplicami promienistymi – to jest właśnie ten budynek, który widzimy dziś. Styl gotycki był wówczas powszechnie stosowany w zachodniej Europie, ale tu wpływ okazał się obustronny – Bazylika Grobu Pańskiego była wzorcem dla wielu kościołów w Europie. Chodzi przede wszystkim o założenie, w którym do podłużnego kościoła od zachodniej strony dobudowana jest masywna rotunda. Takie kościoły budowane były przez zakony, które chciały podkreślić swój związek z Ziemią Świętą, przede wszystkim templariuszy i joannitów. Dawny kościół templariuszy w Londynie (The Temple) jest czołowym przykładem.

W 1187 roku Jerozolimę zajął Saladyn. Nie wycinał nikogo w pień, nie mścił się na budynkach, a tylko wyrzucił z miasta zbrojne zakony. Pozwolił jeden pozostać franciszkanom, którzy wtedy właśnie przejęli opiekę nad miejscami świętymi. Nastały ponownie czasy władzy muzułmanów i skończyło się uświetnianie budowli chrześcijańskich. Co najwyżej dokonywano napraw.

W 1555 roku franciszkanie uznali, że aedicula wymaga radykalnego remontu, rozebrali ją więc do rosołu, poczem złożyli z powrotem. W dużej mierze używali tego samego materiału co przed remontem, wobec czego kapliczka nie zmieniła radykalnie wyglądu. Forma jej znana jest z rysunków sporządzonych przez pielgrzymów. Przetrwała ona w tej formie do 1808 roku, kiedy to w Bazylice wybuchł pożar. W wyniku pożaru zawalił się dach rotundy, a aedicula została poważnie uszkodzona. W 1809 roku została odbudowana, ale już w innej formie – tej, którą widzimy dziś. W 1927 roku trzęsienie ziemi spowodowało uszkodzenie ścian, a w 1947 roku spięto ją żelaznymi szynami. Tak to wygląda dziś.

Do tej kaplicy można wejść, choć zazwyczaj trzeba czekać przed wejściem w długiej kolejce. Za powyższego wywodu wynika, że obecna kapliczka obudowuje fragment litej skały, w której znajduje się grób Chrystusa. Wedle wierzących chrześcijan tu właśnie dokonało się zmartwychwstanie. Tak święte miejsce musi oczywiście być odpowiednio udekorowane, ale co to znaczy odpowiednio? Chrześcijańskich wyznań jest, jak wiadomo, więcej niż jedno i każde z nich ma własna tradycję dekorowania świętych miejsc. Jak więc to zrobić? Wnętrze jerozolimskiego Postanowiono podzielić wnętrze grobu na sektory: środek dekorują prawosławni, lewą stronę katolicy, prawą stronię Ormianie. Żeby nie było wątpliwości co do rozmiaru – we wnętrzu, przed marmurową płytą służącą za ołtarz, z trudem mieszczą się obok siebie trzy osoby.

A gdzie są protestanci? Tu ich nie ma. W XIX wieku angielski generał Gordon doszedł do wniosku, że katolicy jak zwykle się mylą. Za murami Sulejmana znalazł on skałę, w której były dwie jaskinie wyglądające jak oczodoły, a nieopodal wykuty był starożytny grób. Co ciekawe – wewnątrz tego grobu na ścianie w czasach bizantyńskich ktoś namalował krzyż. Dlaczego ktoś namalował krzyż? Czy nie dlatego, że w czasach bizantyńskich również ktoś to miejsce uważał za miejsce pochówku Chrystusa? Tak właśnie sugerują protestanccy opiekunowie tego miejsca. Niewątpliwie protestanccy opiekunowie ładnie utrzymują ogród. Sam grób też pewnie warto zobaczyć – może on dać pojęcie o tym, jak wyglądał grób Chrystusa zanim go udekorowano.

 

 

 

Wybór "Pytań Obieżyświata" w wersji książkowej do nabycia w internetowej księgarni Lulu.com.

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 05 grudnia 2014 14:49

  Atrakcyjna strona!

  autor Badzislawa

  blog: http://tinyurl.com/qywne6w

 • dodano: 02 sierpnia 2014 5:58

  Ciekawa strona!

  autor Badzislaw

  blog: http://cort.as/FD-v

 • dodano: 21 maja 2013 23:12

  Jest bardzo prosty sposób, zwany testem św. Heleny. wystarczy położyć na tym miejscu osobę sparaliżowaną. Z tego właściwego zejdzie o własnych siłach. pozdrawiam.

  autor Bogdan

 • dodano: 26 marca 2013 12:32

  Wiem że trudno byłoby katolikowi przyjąć fakt że górb Jezusa mógł być w innym miejscu niż obecny (protestanci nie mają tego problemu - nie uważają Tomb Garden za święte miejsce) - na terenie starówki, ale jeżeli chcemy mieć potwierdzone bardziej faktami a nie tradycją miejsce to proponuje zrobić kilka rzeczy:
  1. Przede wszystkim wziąść mapę Jerusalem i zakreślić kształt od Świątyni (ta chyba jest 100% wiarygodna że tam stała - fundamenty na 10 pięter w dół) do obecnego kościoła ukrzyżowania. Zostaje nam dość wąski paseczek - a Jerozolima nie mogła być przesunięta w prawo bo tam jest dolina Cedreonu i góra oliwna.
  2. Po drugie przejść sie do Muzeum Izraela i zobaczyć makietę Jerozolimy z czasów II świątyni - żydzi nie biorą pod uwagę katolickiej tradycji. Mury miasta faktycznie odbiegały od dzisiejszych ale uwaga - nieznacznie i w tym miejscu gdzie dziś stoi kościół - wg żydowskich archeologów był uwaga - praktycznie centrum miasta.

  W końcu najlepiej pojechać do Jerozolimy i samemu przejść od placu świątynnego do kościoła - mi to zajęło 7 minut.
  Czy jeżeli świątynia zamykała miasto - to możliwe żeby największe w tamtych czasach miasto miało szerokość 7 minut spokojnego spaceru?

  Pozdrawiam autorkę bloga...

  autor Tomek

 • dodano: 21 października 2012 6:32

  To niezwykle ciekawe. Właśnie zaczytuję sie w "The Tomb of Christ" Martina Biddle. Myślę, że Grób w Bazylice jest autentyczny.

  autor Tomasz

  blog: http://www.tomontheroof.com/blog/jerozolima/

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  182 165  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Teksty i zdjęcia z różnych stron świata. Głównie próba zrozumienia tego, co można tam zobaczyć.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 182165

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl